Gdy słucham co mówisz, widzę, kim jesteś

Wakacje…urlop od terapii??? – Mówidełko
Wakacje…urlop od terapii???
23/06/2019

Rok szkolny oficjalnie się zakończył. Czy dla dzieci zmagających się z mutyzmem wybiórczym to także czas odpoczynku?

W ciągu minionego tygodnia (a zapewne i w najbliższym) pożegnałam i pożegnam się z częścią dzieciaków z mutyzmem wybiórczym (choć nie tylko).  Nastały dni wypełnione słodkim lenistwem, jedzeniem sezonowych owoców (witajcie truskawki, czereśnie, poziomki…), lodów, słońcem i odpoczynkiem (aktywnym lub pasywnym). Czy podczas wakacji można pracować nad mutyzmem wybiórczym? Powiedziałabym, że nie tylko można ale nawet trzeba.

Każdy rodzic, który rozstaje się ze mną na czas wakacji otrzymuje zalecenia do pracy na wakacyjny czas. Terapeuta ma wtedy wolne (w teorii, bo w praktyce jestem na bieżąco informowana o postępach – dostaję maile, mmsy, filmiki, wiadomości prwatne) ale dla rodziców to wytężony czas ale też spory obszar do działania. Dziecko dostaje mnóstwo możliwości na ćwiczenie komunikacji – zwykła wyprawa po lody, do warzywniaka czy nawet na plac zabaw, może zapewnić dziecku naturalny trening.  Zwiedzanie Polski czy innych krajów zagranicznych również może pozytywnie wpłynąć na zachowanie malucha – poznawanie nowych miejsc i osób, przy wsparciu rodziców – okazji jest naprawdę nieskończona ilość i tylko od mamy i taty zależy w jaki sposób to wykorzystają. Wspólny wybór pocztówki dla dziadków albo innej pamiątki? Poproszenie o ulubiony smak lodów lub wskazanie palcem (gdy jeszcze trudno jest powiedzieć), wybór z dwóch opcji? Stwarzanie naturalnych warunków do komunikacji podczas wakacji jest dużo łatwiejsze – korzystajcie zatem z tego – w końcu wakacje trwają tylko dwa miesiące…

Życzę Wszystkim udanych wakacji – krótkich i długich eskapad, poznawania okolicy lokalnie i globalnie, nowych znajomości i szerokich ścieżek do podążania. I pięknych wspomnień na jesienne wieczory.

Made by kamilbartusik.pl