Gdy słucham co mówisz, widzę, kim jesteś

Urodziny dziecka w przedszkolu i w domu… – Mówidełko
Urodziny dziecka w przedszkolu i w domu…
24/02/2019

Dzień urodzin to dla dzieci niezwykle ważny moment. Z reguły obchodzony uroczyście, w obecności ważnych osób: rodziców, rodzeństwa, dziadków, a także koleżanek i kolegów.

 

Dzieci z mutyzmem wybiórczym także czekają na swoje urodziny i obchodzą je, choć może nieco inaczej, niż zwykłe dzieci. Przede wszystkim o wiele bardziej przeżywają emocjonalnie przyjście gości do domu. Mimo wielkiej radości, jest to dla nich ogromny stres, nawet wtedy, gdy wśród gości są osoby z rodziny, znane od lat – dziadkowie, ciocie, wujkowie.  Z pewnością fakt, że tego dnia, to właśnie dziecko jest w absolutnym centrum uwagi wszystkich członków rodziny, jest dla niego trudnym przeżyciem, mimo radości z powodu pysznego tortu i prezentów.

Znamy z doświadczenia terapeutycznego dzieci, które tego dnia są niezwykle podekscytowane, ale też bardziej zamknięte. Tworzy się bowiem wówczas tak wysokie napięcie emocjonalne, że jedynym wyjściem dla dziecka z mutyzmem – jest mechanizm ucieczki, wycofania. Nawet wtedy, gdy dziecko ma już dobry kontakt słowny z członkami dalszej rodziny, przybywającymi na urodziny, może zdarzyć się, że na początku widoczne będą objawy stresu, napięcia i wycofania.

Rodzice ale też nauczyciele często pytają nas, jak reagować w takich sytuacjach.  Przykład takich działań opisany został w naszej książce “Mutyzm wybiórczy w praktyce terapeutycznej”.  Z naszych obserwacji i wieloletnich doświadczeń wynika, że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu dać dziecku możliwość stopniowego przygotowania się do tego dnia; ale także (jeżeli dziecko nie czuje się na siłach) dać mu możliwość “odpuszczenia”. Ono potrzebuje oswoić się z hałasem, szumem, głośnymi rozmowami, pytaniami, życzeniami, tym wszystkim, co burzy codzienny ład i porządek. Niestety nie zawsze dziecko jest gotowe świętować “oficjalnie” ten szczególny dzień i o tym też należy pamiętać.

Dzieci z mutyzmem wybiórczym czasem zapraszają na urodziny swoich kolegów z przedszkola lub szkoły. Z reguły jest to kilkoro dzieci, ale i tak jest to sytuacja dość obciążająca emocjonalnie. Warto przed imprezą porozmawiać z dzieckiem o wszystkim, co miało by jej dotyczyć – począwszy od kwestii miejsca ( w domu? czy poza domem?), poczęstunku (tort? a może raczej pizza?), a skończywszy na zabawach.

Dzieci z mutyzmem wybiórczym – jak już wspomniałyśmy – nie lubią być w centrum uwagi, a urodziny są właśnie takim trudnym momentem. Warto zastanowić się, co może przeszkadzać dziecku i być dla niego niekomfortowe: śpiewanie “Sto lat”? Zdmuchiwanie świeczek na torcie? Odpowiadanie „Dziękuję” na składane życzenia i wręczanie prezentów? Który czynnik warto wyeliminować, albo przynajmniej zmniejszyć jego natężenie?

Chcemy przecież, aby ten WAŻNY dzień przebiegał dla dziecko radośnie i bez zakłóceń.

Podobnie w przedszkolu lub szkole. Obecnie obserwuje się “modę” na świętowanie urodzin w grupie. Są więc torty, korony na głowę, śpiewanie, częstowanie cukierkami…dla wielu dzieci jest to trudna sytuacja. Dlatego warto z wychowawczynią ale także z dzieckiem wspólnie ustalić jak ten dzień ma wyglądać.  Jeżeli jednak dziecko nie chce świętować swoich urodzin w grupie/klasie – uszanujmy to.  Jest to święto przede wszystkim malucha – ma więc prawo obchodzić je na swoich zasadach.

 

Made by kamilbartusik.pl