Gdy słucham co mówisz, widzę, kim jesteś

Model pomocy dzieciom z mutyzmem wybiórczym – Mówidełko
Model pomocy dzieciom z mutyzmem wybiórczym
07/02/2019

Natknęłam się w Internecie na model pomocy dziecku z mw.
Najoględniej mówiąc, uważam, że jest błędny.
W tym modelu ZUPEŁNIE pominięto udział terapeuty.
Przyznam szczerze – zamurowało mnie.


Poniżej narysowałam model, w którym ja pracuję i który sprawdza się od wielu lat.
W centrum jest DZIECKO – to na nim skoncentrowane są działania rodzica, nauczyciela czy terapeuty.
Otaczają go: RODZIC, NAUCZYCIEL i TERAPEUTA (kolejnośc dowolna).
WSZYSCY razem WSPIERAJĄ się w, uzupełniają swoje działania ale także WYMIENIAJA się doświadczeniem i uwagami by jak najskuteczniej pomóc dziecku.
DLACZEGO TAK WAŻNY JEST KAŻDY Z NICH?
RODZIC spędza z dzieckiem najwięcej czasu – widzi jego postępy ale także trudności, z którymi mierzy się dziecko. Miewa jednak wątpliwości, czy dobrze postępuje; często nie posiada wiedzy na temat rozwoju dziecka, strategii i metod pomocy – i nie ma takiego obowiązku. MUSI mieć natomiast do kogo udać się po pomoc z wątpliwościami – tu wkracza TERAPEUTA – który ma wiedzę i doświadczenie i oprócz wsparcia dostrzega i zauważa błędy rodzica w postępowaniu oraz pomaga je korygować; nie ma idealnych rodziców, którzy nie popełniają błędów wychowawczych – staramy się być jak najlepszymi rodzicami ale nie ma szkoły ot” jak być idealnym rodzicem i idealnie wychować swoje dziecko”. Działania tych dwóch osób będą niepełne, jeżeli nie pojawi się NAUCZYCIEL – on również spędza z dzieckiem sporo czasu w przedszkolu czy szkole. Może więc uważnie obserwować dziecko w środowisku przedszkolnym/szkolnym wspierać go na różne sposoby i budować w nim poczucie ważności i pewności siebie. DZIECKO oddziaływuje z cała trójką, wysyła czasem różne komunikaty.
KOMUNIKACJA między tymi trzema osobami jest niezbędna by zapewnić dziecku OPTYMALNE warunki do wyjścia z mutyzmu wybiórczego.
To tak jak z roślinką. Najlepiej będzie rosła na dobrej ziemi, regularnie podlewana i przy odpowiednim nasłonecznieniu. Bez któregoś z tych elementów dalej będzie wzrastać ale dużo, dużo wolniej.
PS. Już na koniec…dużo się mówi i pisze o mitach na temat mutyzmu wybiórczego. Szkoda, że niektórzy dokładają do tego koszyczka nowe “kocopoły”…

Made by kamilbartusik.pl